Categories
2014 Elections Elections News

2014 Local Election Candidates for Wednesfield and the City

Local elections are due to be held on Thursday 22nd, May 2014 and the following candidates will be standing

Local elections are due to be held on Thursday 22nd, May 2014 and the following candidates will be standing in the Wednesfield North and South Wards…

Wednesfield North

  • Mary Bateman – Labour
  • Ben Forrest – UKIP
  • Lee Harris – Green Party
  • Hazel Kierle – Conservative

Wednesfield South

  • Kevin Bourne – UKIP
  • Greg Brackenridge – Labour
  • Matthew Holdcroft – Conservative

As with previous years once we have contact details for all these candidates  we will be emailing them a questionnaire to help inform our readers about what they are standing for & how they intend to to serve our community, responses will be published in the order that we receive them.

Other local areas:

Other local candidates for constituencies crossing over the Wednesfield boundaries are

Fallings Park

  • Mel Cooper – UKIP
  • Steve Evans – Labour
  • Aaron Hall – Conservative

Heath Town

  • Frank Adey – UKIP
  • Jon Lee – Conservatives
  • William of Shropshire – Independent
  • Caroline Siarkiewicz – Labour

 And the rest of the city:

Bilston East

  • Andy Randle – Conservative
  • Mike Rogers – UKIP
  • Stephen Simkins – Labour

 

Bilston North

  • Brian Lawley – UKIP
  • Neil Macloed – Conservative
  • Phil PAge – Labour

Blakenhall

  • Adam Ansari – Conservative
  • Stephen Dion – UKIP
  • Judith Rowley – Labour

Bushbury North

  • Susan Bem – UKIP
  • Carl Husted – Conservative
  • Ian Jenkins – Liberal Democrat
  • Simon Patten – British National Party
  • Daniel Warren – Labour

Bushbury South & Low Hill

  • Iain Mackintosh – UKIP
  • Giuliano Pisarski – Conservative
  • Paul Sweet – Labour

East Park

  • Anita Dinham – Green Party
  • Steve Hall – Conservative
  • Barry Hodgson – UKIP
  • Keith Inston – Labour

Ettingshall

  • Michael Birch – Liberal Democrat
  • Jennifer Cooper – Independent
  • Andrew Johnson – Labour
  • Rob Jones – UKIP
  • Suria Photay – Conservative

Graiseley

  • Eileen Birch – Liberal Democrat
  • John Chubb – Conservative
  • Don Cooper – UKIP
  • Jacqui Sweetman – Labour

Merry Hill

  • Paulene Griffiths – UKIP
  • Christine Mills – Conservative
  • Terry Pye – Labour
  • Ashley Wilkes – Liberal Democrat

Oxley

  • Julie Hodgkiss – Labour
  • Davis Hunt – Conservative
  • Clive Rudd – UKIP

Park

  • Andrea Cantrill – Green Party
  • Craig Collingswood – Labour
  • Karen Hollyhead – Conservative
  • Derek Knowles – UKIP
  • Bryan Lewis – Liberal Democrat
  • Rich Turner – Independent

Penn

  • Jeffery Hemsley – Liberal Democrat
  • David Mackintosh – UKIP
  • Anwen Muston – Labour
  • Patricia Patten – Conservative

Spring Vale

  • David Bradnock – British National Party
  • Vic Grainger – Conservative
  • Malcolm Gwinnett – UKIP
  • Anne Reaney – Labour
  • Tom Stokes – Liberal Democrat

St Peters

  • Ajaz Ali – Conservative
  • Roger Gray – Liberal Democrat
  • Nick Raghoo – UKIP
  • Tersaim Singh – Labour

Tettenhall Regis

  • Simon Ellis – UKIP
  • Barry Findlay – Conservative
  • Muhammad Nasim – Labour
  • Jonathon Webber – Liberal Democrat

Tettenhall Wightwick

  • Martyn Griffiths – UKIP
  • Peter Hollis – Liberal Democrat
  • Hazel Malcolm – Labour
  • Andrew Wynne – Conservative

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.